آشنایی با دانشگاه پیام نور
دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگ‌ترین شبکه آموزش عالی دولتی کشور و ابر دانشگاه دولتی جهان اسلام، از سال ۱۳۶۸ زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری اقدام به پذیرش گسترده دانشجو و دانش‌پذیر نموده است. نظام آموزشی این دانشگاه مبتنی بر آموزش باز ‌(openuniversity) با هدف دوری از شیوه‌ی استاد محوری است. آموزش باز نوعی نگرش تازه به نظام آموزشی است که مطابق نیازهای یادگیرنده طراحی شده و سعی می‌‌کند موانع را از سر راه آموزش و یادگیری بردارد.
در کل هدف تأسیس این دانشگاه، در دسترس قراردادن علوم برای همگان است؛ به گونه‌ای که توانسته است با از بین بردن تفکر سنتی آموزش عالی در سطح جامعه، پایه‌‌‌‌گذار آموزش باز در کشور باشد. شیوه پذیرش غیر رقابتی دانشجو در دانشگاه موجب می‌شود که جوانان کشور به امکانات آموزش عالی دسترسی یافته و شرایط لازم برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز برای تحقق اهداف توسعه‌ای کشور فراهم گردد.
امتیازات دانشگاه فراگیر پیام نور
ـ اعطای مدرک رسمی (مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)
ـ انتخاب شهر و رشته مورد علاقه به دلخواه دانشجو
ـ غیر رقابتی و نامحدود بودن ظرفیت پذیرش در کلیه رشته‌ها بدون محدودیت سنی
ـ امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا در داخل و خارج از کشور
ـ صدور معافیت تحصیلی یا تحصیل هم زمان با خدمت سربازی
ـ امکان تحصیل همزمان در دانشگاه‌های دیگر
ـ هزینه بسیار کمتر نسبت به دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی
تاریخچه و معرفی دانشگاه
دانشگاه پیام نور براساس تصمیمات جلسات ۹۴ مورخ ۲۷/۸/۶۵ و۹۷ مورخ ۲۵/۹/۶۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی عملاً با پذیرش اولین گروه دانشجو در مهرماه ۱۳۶۷ تأسیس شد.
این دانشگاه پس از تأسیس، با پذیرش اولین گروه دانشجویی خود در ۵ رشته تحصیلی ودر ۲۸ مرکز باقیمانده از دانشگاه ابوریحان بیرونی ودانشگاه آزاد ایران از مهرماه سال تحصیلی ۶۸-۱۳۶۷ فعالیت آموزشی خود را‌ آغاز کرد.توسعه دانشگاه وتأسیس شعب جدید از محل کمک های مردمی و محلی وامکانات مهیا شده از سوی هیأت مؤسس انجام می شود
یکی از ارکان توسعه علمی کشور گسترش آموزش است که رشد اجتماعی و شکوفایی استعدادها را به همراه دارد و زمینه‏ساز خلاقیتهای انسانی است. آموزشهای متعارف و جاری به تنهایی برای برقراری این رکن مهم کافی نیست. توجه به روشهای جدید آموزشی و اجرای  برنامه‏هایی از قبیل آموزش نیمه حضوری آموزش باز و از راه دور و آموزش مجازی  برای دستیابی به هدفهای توسعه بسیار ضروری است.
آموزش نیمه حضوری نظامی آموزشی است که، با بهره­گیری از فناوری آموزشی، استفاده از کتابهای درسی خودآموز و دانشجو محوری در یادگیری، ضرورت حضور دانشجو در کلاسهای درسی را کاهش میدهد.  و در واقع، در این نوع آموزش  عملاٌ می توان کلاسهای تدریس را به کلاسهای مرور درس و رفع اشکال گروهی تبدیل کرد.
مزایای این نظام آموزشی عبارت است از دانشجو محوری،  امکان مطالعة مستقل، پوشش فراگیر،  ارائة دروس در وقت کمتر از لحاظ حضور ضروری دانشجو و،  در نتیجه، کاهش هزینه ها و وابستگی کمتر به الزامات آموزشی نسبت به روشهای مرسوم،  و در عین حال، اثربخشی آموزش.
مهم‌ترین هدف و معنای آموزش باز کاهش موانع زمانی و مکانی و محدودیتهای مربوط به برخی مقررات نظام آموزشی متعارف است. به گونه‌ای که زمینه‏های ارائة آموزش عالی به افرادی فراهم آید که به علت دوری یا دسترسی نداشتن به مراکز آموزشی و محدودیتهای زمانی و شغلی و اقلیمی برای بهره‏مندی از آموزش متعارف امکان کمتری دارند.
آموزش نیمه حضوری عبارت است از سازماندهی به فرایند یاددهی ـ یادگیری، به گونه‌ای که هر مرکز آموزشی در انتخاب و کاربرد راهکارهایی برای استفاده از یک یا چند نوع مواد آموزشی، رسانه‏ و سایر وسایل ارتباط جمعی توانا باشد.
در این نوع آموزش، بهره‏گیری از فناوری‏ اطلاعات و ارتباطات (ICT) فرایند یادگیری را با مشارکت خود یادگیرندگان تسهیل می‌کند.
ابر دانشگاه پیام نور بزرگترین شبکه آموزش عالی دولتی در کشور است که در میان دانشگاه های باز دنیا رتبه ششم و در آسیا رتبه دوم را دارد.
آموزش باز
این اصطلاح بیشتر نوعی نگرش به نظام آموزشی است که مطابق نیازهای یادگیرنده طراحی  می شود و سعی می کند موانع را از سرراه آموزش یادگیری بردارد. هم نظام آموزش از راه دور و هم نظام سنتی و رسوم می تواند براین تعریف باز یا بسته باشد.
۱- جدایی یاددهنده و یادگیرنده (معلم و شاگرد) از یکدیگر، هم از نظر مکانی و هم از نظر زمانی
۲- ارایه آموزش به وسیله سازمان نه معلم
۳- استفاده از فناوری در آموزش، با به کارگیری ابزارهای ارتباطی جدید برای آموزش
۴- تأمین ارتباط دو سویه میان سازمان یاددهنده (معلم) و یادگیرنده
۵- ارائه و تشکیل کلاسهای رفع اشکال فردی و گروهی و ممنوعیت تشکیل کلاسهای آموزشی صرفا حضوری
۶- مشارکت معلم در شکل صنعتی شده فرایند یادگیری ـ یاددهی به عنوان عامل اصلی
۷- فردی و خصوصی کردن یادگیری ( در این نظام یادگیرنده تعیین کننده زمان ومکان یادگیری متناسب با استعدادها و علایق و به طور کلی توانایی ها و ویژگی­های فردی خود می باشد).
آموزش از راه دور، نظام آموزش نوینی برای سازمان دادن به فرآیند یادگیری ـ یاددهی است که یک مرکز آموزشی را، به منظور انتخاب و کاربرد راه کارهایی برای استفاده  از یک یا چند نوع مواد آموزشی، رسانه ها و سایر وسایل ارتباط جمعی، یاری می­دهد. همچنین با بکارگیری این نوع آموزش و با بهره­مندی از فناوری­های جدید در ارائه خدمات آموزشی از راه دور، فرآیند یادگیری با مشارکت خود یادگیرندگان سهل تر می شود.
چشم انداز دانشگاه
بیانیه چشم انداز در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی:
با اتکال به قدرت لایزال الهی در راستای تحقق آرمان ٌ دسترسی به آموزش عالی برای  همه، در همه جا و در همه وقت ٌ با تلاش و کوشش همه ذینفعان و برنامه ریزی دقیق و شفاف دانشگاه پیام نور در افق چشم انداز، دانشگاهی است اسلامی، پیشرو، بالنده، جذاب در حد شاخص ترین دانشگاه باز در دنیای اسلام با جایگاه اول علمی و فناوری در سطح دانشگاه های باز منطقه آسیای جنوب غربی در عین ممتاز و معتبر بودن در سطح جهانی، جامع و فراگیر در گستره سرزمینی و فرا سرزمینی و منطبق با استانداردهای جهانی و ملی در تولید و اشاعه علم، آموزش و پژوهش و بهره مند از خدمات اساتید دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی برای تربیت مؤثرترین دانشجویان در عرصه های مورد نیاز کشور خصوصاٌ تربیت دانش آموختگان برای توسعه و تعالی مناطق کمتر برخوردار کشور
پرسشهای متداول داوطلبان دوره های فراگیر پیام نور
۱ـ انتخاب آزادانه رشته دانشگاهی: دانشجویان، پس از پذیرش در ترم دانشپذیری می‌توانند با رعایت دروس پیش نیاز و هم نیاز به هر تعداد واحدی که آمادگی برای امتحانات پایان ترم داشته باشند امتحان دهند.
۲ـ امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و همچنین در تمامی دانشگاه های معتبر داخل و خارج کشور:
هر دانشجو پس از اخذ مدرک کاردانی یا کارشناسی و یا کارشناسی ارشد پیام‌نور به ترتیب می‌تواند در آزمون کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های دولتی یا آزاد و یا از طریق سیستم بدون کنکور (فراگیر پیام نور) در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری کلیه دانشگاه‌های معتبر و رسمی داخل و خارج از کشور ادامه تحصیل دهد.
۳ـ آیا دانشگاه پیام نور برای دانشجویان خود معافیت صادر می‌کند؟
داوطلبان مشمول خدمت وظیفه عمومی پس از قبولی در آزمون پایان دوره دانشپذیری، در صورت نداشتن غیبت می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند. همچنین امکان ادامه تحصیل همزمان با خدمت وظیفه عمومی نیز میسر است.
۴ـ غیر رقابتی بودن و نامحدود بودن ظرفیت:
طرح فراگیر پیام نور (بدون کنکور)، غیر رقابتی می‌باشد و هر دانشپذیری که بتواند در آزمون ترم اول شرایط تغییر وضعیت دانشجویی را در رشته‌ای که براساس علاقه انتخاب نموده کسب نماید، صلاحیت ادامه تحصیل دارد، اما در کنکور رقابت و محدود بودن ظرفیت مانع از انتخاب رشته و یا شهر مورد نظر می‌گردد.
۵ـ مزایای استخدامی مورد تایید وزارتخانه‌های متبوع کشور برای فارغ‌التحصیلان دوره های فراگیر پیام‌نور:
طبق اعلام دانشگاه پیام نور در وب سایت رسمی این دانشگاه با توجه به معتبر بودن مدرک این دانشگاه، همه ارگانها در صورت نیاز، فارغ التحصیلان این دانشگاه را استخدام می‌نمایند.
۶ـ میزان شهریه دانشگاه پیام نور نسبت به دیگر دانشگاه‌ها چگونه است؟
دانشگاه پیام نور با شهریه‌ای معادل نصف تا یک پنجم دیگر دانشگاه‌های کشور اداره‌ می‌شود و امکان ادامه تحصیل را برای داوطلبان علاقه‌مند به تحصیلات تکمیلی با کمترین شهریه فراهم می‌نماید.
۷ـ مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه پیام نور چقدر است؟
مدت مجاز تحصیل در مقطع کارشناسی حداقل۴ سال و حداکثر ۶ سال می‌باشد.
۸ـ ثبت نام در دانشگاه پیام‌نور در چه زمانی انجام می‌شود؟
زمان ثبت نام برای متقاضیان ورود به پیام نور از طریق کنکور سراسری معمولاً‌ در اواسط پاییز و برای متقاضیان دوره‌های فراگیر معمولاً‌ از اوایل دی ماه لغایت بهمن ماه سال ۱۳۸۸ انجام می‌شود.
تذکر: در صورتی که سالی دوبار ثبت نام در دوره‌های فراگیر انجام شود، ثبت نام اول در پاییز انجام می‌گیرد.
۹ـ آیا در دانشگاه پیام نور کلاس تشکیل می‌شود؟
بلی ـ سیستم آموزش پیام‌نور به دو  بخش نیمه حضوری و غیر حضوری تقسیم می‌شود. در نیمه حضوری به صورت رفع اشکال کلاس تشکیل می‌شود و در غیر حضوری کلاس اصلاً تشکیل نمی‌شود اما در کانون دانشجویان قهرود کلاس‌ها کاملاً‌ حضوری تشکیل می‌شود. (همراه با کتابهای کمک آموزشی و جزوات درسی خلا نبود کلاس در دانشگاه پیام نور پر می‌شود.)
۱۰ـ کلاسهای دانشگاه پیام‌نور در چه روزهایی تشگیل می‌شود؟
این کلاسها به صورت کلاسهای رفع اشکال معمولاً‌ در روزهای پنجشنبه و جمعه تشکیل می‌شود، اما کلاسهای حضوری کانون دانشجویان قهرود بنا به شرایط و خواست متقاضیان به طور کامل و همانند کلاسهای روزانه دانشگاههای دولتی و آزاد در روزهای آخر هفته و هم در سایر روزها تشکیل می‌گردد.
۱۱- ادامه تحصیل دارندگان مدرک کاردانی در پیام نور به چه شکل است؟
پس از پذیرفته شدن در دانشگاه پیام نور با ارائه ریز نمرات تقاضای تطبیق واحد می‌کنند و واحدهای گذرانده شده در مقطع کاردانی قابل تطبیق و بررسی است.
۱۲- آیا دانشگاه پیام نور از خارج از کشور هم دانشجو می‌پذیرد؟
بلی- توسط مرکز بین‌الملل دانشگاه پیام نور دانشجو می‌پذیرد.
۱۳- آیا دانشجویان فعلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی داخل و خارج از کشور ( دولتی، غیر دولتی ) میتوانند بدون انصراف از تحصیلی در آزمون سراسری برای ورود به دانشگاه پیام نور یا دوره‌های فراگیر پیام نور شرکت کنند؟   بلی
۱۴- آیا برنامه‌های درسی و سرفصل دروس دانشگاه پیام نور مطابق با سرفصل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است؟ بلی
۱۵- آیا تغییر رشته در دانشگاه پیام نور میسر است؟
بلی- تغییر رشته در دانشگاه پیام نو با شرایطی آسانتر نسبت به سایر دانشگاه‌ها انجام می‌پذیرد و سالی دوبار امتحان تغییر رشته برگزار می‌شود.
۱۶ ـ آیا دانش‌آموزان در حال تحصیل پیش‌دانشگاهی می‌توانند همزمان در ترم یک دانشپذیری شرکت نمایند؟
داوطلبان متقاضیان شرکت در کارشناسی که موفق به اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی حداکثر تا تاریخ ۸۹/۶/۳۱ گردند می‌توانند در همین دوره شرکت نمایند.
۱۷ـ تعداد واحدهای انتخابی هر نیمسال تحصیلی در دانشگاه پیام نور چقدر است؟
تعداد کل واحد‌های قابل انتخاب در هر نیمسال تحصیلی با توجه به میانگین ترم قبل، حداقل ۸ و حداکثر ۲۴ واحد بر طبق آیین‌نامه آموزشی دانشگاه است.
راهنمای ورود به دانشگاه پیام نور
مطالبی که در این بخش آماده شده است، حاوی اطلاعات تکمیلی برای دانش‌پذیران دوره‌های آموزشی فراگیر پیام‌ نور می‌باشد که بر اساس آخرین تغییرات صورت گرفته در نظام آموزشی این دانشگاه و توسط اساتید، متخصصان و مشاورین این مرکز در دانشگاههای تهران تنظیم و طراحی گردیده است. امید است دانش‌پذیران عزیز با مطالعه مطالب این دفترچه نسبت به چگونگی بهره‌گیری از امکانات این مرکز آگاهی کامل پیدا  کرده  و  بروشورهای تبلیغاتی و مشاوره‌ آموزشگاه‌هایی که بر مبنای اطلاعات ناقص می‌باشد، موجب گمراهی ایشان نگردد.
دوره‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور به شرح زیر است:
الف) دوره‌های رسمی
دانشجویان این دوره‌ها از طریق آزمون سراسری که هر سال توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود و پس از رقابت با بقیه داوطلبان و انتخاب رشته وارد دانشگاه پیام نور می‌شوند.
ب) دوره‌های فراگیر ( بدون کنکور ورودی)
در این دوره‌ها، دانشگاه پیام نور، بدون کنکور ورودی و با نظام‌های آموزشی متفاوت، امکان افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان علاقه‌مند به تحصیلات عالی را فراهم نموده است.
آشنایی با چند اصطلاح
الف) دانش‌پذیر: به شخصی اطلاق می‌گردد که در دوره‌های بدون کنکور فراگیر پیام نور ثبت نام نموده و در حال تحصیل ترم اول دانشپذیری می‌باشد.
ب) دانشجو: به شخصی اطلاق می‌گردد که در آزمون پایان دوره دانشپذیری شرکت کرده و واحد‌های این دوره را با موفقیت سپری کرده است.
 
ورود به دانشگاه بدون کنکور سراسری از طریق فراگیر دانشگاه پیام نور – فراگیر پیام نور چیست؟
دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگترین شبکه آموزش عالی دولتی کشور و ابر دانشگاه دولتی جهان اسلام، زیر نظر وزارت علومف تحقیقات و فناوری، اقدام به پذیرش گسترده دانشجو و دانشپذیر نموده است. نظام آموزشی این دانشگاه مبتنی بر آموزش باز (open university) با هدف دوری از شیوه استاد محوری است. آموزش باز نوعی نگرش تازه به نظام آموزشی است که مطابق نیازهای یادگیرنده طراحی شده و سعی می کند موانع را از سر راه آموزش و یادگیری بردارد. در کل هدف تاسیس این دانشگاه در دسترس قرار دادن علوم برای همگان است، به گونه ای که توانسته است با از بین بردن تفکر سنتی آموزش عالی در سطح جامعه، پایه گذار آموزش باز در کشور باشد. شیوه پذیرش غیر رقابتی دانشجو در دانشگاه موجب می شود که جوانان کشور به امکانات آموزی عالی دسترسی یافته و شرایط لازم برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز برای تحقق اهداف توسعه کشور فراهم گردد.
بعضی از اصطلاحات به کار رفته:
دانشپذیر: داوطلبی است که شرایط ورود به دوره های فراگیر را دارد و در موعد مقرر نسبت به ثبت نام در دوره های فراگیر اقدام کرده است.
دانشجو: دانشجو فردی است که از طریق آزمون سراسری یا دوره های فراگیر پس از موفقیت در آزمون سراسری یا آزمون دوره دانشپذیری و احراز شرایط پذیرش شده است.
دوره های تحصیلی دانشگاه پیام نور:
الف) دوره های رسمی: دانشجویان این دوره ها از طریق آزمون سراسری که هر سال توسط سازمان سنجش برگزار می شود و از رقابت با بقیه داوطلبان و انتخاب رشته وارد دانشگاه پیام نور می شوند.
ب) دوره های فراگیر (بدون کنکور ورودی) در این دوره ها، دانشگاه پیام نور، بدون کنکور ورودی و با نظام آموزشی متفاوت، امکان افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان علاقمند به تحصیلات عالی را فراهم نموده است.
تسهیلات آموزشی
برای تسهیل دسترسی به آموزش عالی برای کارکنان اداری و آموزشی دانشگاه پیام نور و همسر و فرزندان آنها، کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همسر و فرزندان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به آن، کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی بالای سه سال اشتغال در سازمان های طرف قرارداد با دانشگاه و همچنین ایثارگران، جهادگران، رزمندگان طبق ضوابط مربوط، تسهیلات آموزشی در نظر گرفته شده است.
امتیازات و مزایای فراگیر پیام نور
تبدیل وضعیت دانشپذیری به دانشجویی پس از قبولی واحدهای دوره دانشپذیری و ورود به ترم دوم
انتخاب آزادانه رشته ها و واحدهای دانشگاهی
ارائه مدرک رسمی و مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر با حداقل شهریه و همچنین در تمامی دانشگاه های معتبر
صدور معافیت نظام وظیفه برای دانشپذیران پس از قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
امکان ادامه تحصیل همزمان در دانشگاه های سراسری و آزاد
امکان گذراندن واحدهای پیش دانشگاهی همزمان با دوره دانشپذیری با شرایط خاص
امکان حضور در کلاسهای پنج شنبه و جمعه برای شاغلین
حذف عنوان فراگیر از مدرک فارغ التحصیلان دوره های فراگیر (روزنامه ایران، ۱۳/۵/۱۳۸۶)
نداشتن محدودیت سنی
معافیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور از خدمت سربازی
از انجایی که دانشگاه های سراسری فراگیر یکی از دانشگاه های تابع وزارت علوم و تحقیقات و فناوری می باشد مانند سایر دانشگاه های رسمی و سراسری کشور برای تمامی دانشجویان خود معافیت صادر می کند. در این دانشگاه دانشجویان رسمی می توانند به صورت همزمان به ادامه تحصیل خدمت سربازی بپردازند.